Szukasz mieszkania i wydaje się, że znalazłeś idealne, jednak nie ma ono założonej księgi wieczystej? Bez paniki – nie wszystkie mieszkania muszą mieć założoną księgę wieczystą. Brak księgi wieczystej jest typowy dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, czyli dla mieszkania, do którego nie przynależy udział w gruncie.

Zakup mieszkania nie jest w obecnych czasach problemem. Wszelkie dokumenty sprawdza Kancelaria Notarialna Kraków jest miastem wielu notariuszy – każdy z nich jest odpowiednio wykształcony i zna się na umowach sprzedaży.

W przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu notariusz będzie wymagał od sprzedającego zaświadczenia ze Spółdzielni Mieszkaniowej. W zaświadczeniu tym powinna być informacja o braku księgi wieczystej oraz braku zadłużeń wobec spółdzielni. Jeśli nie kupujesz mieszkania spółdzielczego na kredyt zapłacisz także mniejsze opłaty – dla mieszkania spółdzielczego nie ma wymogu zakładania księgi wieczystej, ponosisz zatem opłaty związane z taksą notarialną i podatkiem PCC z pominięciem opłat sądowych.