BrexitSłów kilka o Brexicie. Skoro wszyscy wyrywają włosy z głowy to ja też kilka wyrwę.
Na pocieszenie nie ma się czym specjalnie ekscytować. Czy Wielka Brytania zostanie w UE czy też opuści ugrupowanie, nie ma to większego znaczenia z punktu widzenia średniookresowego rozwoju.
Na dzień dzisiejszy sytuacja UE wygląda tak, że jej los został przesądzony i tylko kwestią czasu jest powstanie nowej struktury w miejsce obecnego dogorywającego monstrum. Ponieważ pewne elementy się sprawdziły, przede wszystkim te ekonomiczne, potencjalnie ugrupowanie oparte o założenia wspólnego rynku ma największe szanse by zastąpić dzisiejszą UE. Ugrupowanie znacznie mniejsze, ograniczone do kilku najmocniejszych i najbardziej zintegrowanych rynków (Niemcy, kraje Beneluxu, może Austria, jak nie skręci za bardzo w prawo, Francja) reszta na zasadzie państw satelickich, znanych z czasów ZSRR, będzie krążyć na orbicie nowego ugrupowania. To już za lat kilka.
A co ma do tego Brexit i decyzja, która zapadnie w tym tygodniu na Wyspach? Raczej nie wiele. Tzn nie chodzi o to czy wyjście lub pozostanie GB w UE może zadecydować o przetrwaniu Unii, ta nie przetrwa w tym znanym nam kształcie, chodzi jedynie o czas. Czas potrzebny największym graczom na otwarcie spadochronów. I z tego punktu widzenia pozostanie GB w UE jest dla nich korzystniejsze. Gospodarki Francji, Niemiec, czy Włoch będą mogły przygotować się na to co nieuchronne. A to że rząd brytyjski, mając połowę społeczeństwa radykalnie przeciwną integracji, będzie z gruntu torpedował każdą próbę reform w UE, nic nie znaczy, ponieważ to co Bruksela umie najlepiej, to trwać w absurdalnym zbiurokratyzowanym świecie pozbawionym ruchu i zmiany. Aż do czasu gdy rządy największych krajów członkowskich nie będą gotowe na eutanazję dzisiejszej UE. Wtedy wszystko potoczy się błyskawicznie, niczym lawina blotna.
słowa kluczowe: miasta globalne, blog ekonomia, blog o ekonomii, www ekonomia pl, unia europejska hiszpania, rachunek dochodu narodowego, dochód narodowy 2012, gospodarka regionalna referaty, sytuacja ekonomiczna hiszpanii