Niemieccy konsumenci mogą spać spokojnie. Wszak czuwa nad nimi fundacja Stiftung Warentest, której celem jest uświadomienie nabywców o tym, że mają prawo dokonywać wyboru spośród szerokiej gamy produktów i usług, bez potrzeby ograniczania się do tych najpopularniejszych i nie zawsze najlepszych. Jednakże, organizacja ta zajmuje się przede wszystkim przeprowadzaniem niezależnych testów po to, aby rynek usług i produktów był maksymalnie przejrzysty oraz nie podlegał naciskom producentów i korporacji. Wyniki testów są jak najbardziej jawne i szeroko dostępne w czasopismach tematycznych oraz na portalu internetowym fundacji

Historia fundacji rozpoczyna się w roku 1964, wraz z powołaniem jej przez niemiecki rząd. Początkowo był to niewielki instytut, którego zadaniem było dokonywanie porównawczych testów na najpopularniejszych usługach i produktach. Obecnie, niemieccy czytelnicy mogą co miesiąc poznać specyfikację około dziesięciu różnych produktów i usług. Dzięki temu, że fundacja działa całkowicie samodzielnie, jest odporna na naciski producentów i opinie społeczne, wobec tego jej zdanie można uznać za najbardziej obiektywne. Fundacja dociera do konsumentów poprzez czasopismo FINANZtest oraz poprzez portal internetowy, za pośrednictwem którego można poznać opinię o produktach nawet bez wychodzenia z domu. Już w roku 2003 fundacja mogła się poszczycić dokonaniem około 300 testów. Ogólnie w ciągu 40 lat działalności Stiftung Warentest odbyło się niemal 4000 testów na 72 000 produktach i 1 200 usługach. Fundacja jest też cenionym pracodawcą, we wspomnianym już roku 2003 zatrudniała niemal 300 osób.

W ciągu wszystkich lat swojej działalności, dzięki niezawisłości i uczciwości, fundacja zapracowała sobie na poszanowanie u większości Niemców. Aż 1/3 z nich kieruje się „wyrokami” instytutu podczas dokonywania zakupów. Fundacja niestety nie ma swojego odpowiednika w Polsce. Polem współpracy Stiftung Warentest z naszym krajem jest miesięcznik konsumencki Pro-Test.

Spośród najbardziej interesujących dziedzin, można wymienić między innymi: testy urządzeń gastronomicznych, w tym tostery, opiekacze, gofrownice, urządzenia do produkcji chleba oraz wiele innych. Testom poddano również urządzenia spawalnicze, przede wszystkim same spawarki ale również i ceny usług tego typu. Surowej opinii musiał ulec sprzęt do grilla, urządzenia gastronomiczne do przygotowania frytek oraz różnego rodzaju wagi: od sklepowych po domowe.

Spośród najnowszych publikacji, jakie znajdujemy na portalu internetowym fundacji Stiftung Warentest do najciekawszych należą: porównania usług o charakterze pożyczkowym oraz farby do wnętrz.

Wiele przydatnych informacji znajdą zwolennicy majstrowania, to z myślą o ich bezpieczeństwie powstał szereg testów spawarek, pilarek, kosiarek i różnego rodzaju wiertarek. Złotym Rączkom szczególnie polecamy cykl „tanie majsterkowanie”, z którego dowiedzą się, czy warto kupować urządzenia techniczne w sklepach takich jak dyskonty spożywcze, gdzie często występują w czasowej, promocyjnej ofercie.

Poza tematami codziennymi i „lekkimi”, takimi jak urządzenia gastronomiczne, sprzęt spawalniczy, wagi sklepowe, czy też sprzęt do grilla, fundacja Stiftung Warentest nie unika tematów trudnych: odbył się nawet test usług pogrzebowych oraz domów spokojnej starości. Wiele porównań dotyczy finansów, zdrowia i produktów spożywczych. Dowiemy się również wiele o sprzętach dla najmłodszych, rekreacji, sporcie i szeroko rozumianym hobby.

Nie wiesz która płyta grillowa będzie dla Ciebie najlepsza? Szukasz najlepszego opiekacza lub przecinarki? A może jeszcze innego wyposażenia gastronomii? Zajrzyj do testów fundacji Stiftung Warentest, wówczas na pewno dokonasz trafnego wyboru.