Otrzymałem od pewnego czytelnika maila (dane osobiste i kontaktowe do mojej wiadomości), w którym to pyta się on, w jaki sposób zabezpieczyć się finansowo w razie ewentualnej utraty pracy i jakie kroki podjąć, by dorobić do pensji i mieć pewne dochody do czasu znalezienia kolejnego etatu. Bardzo dziękuję mu za to pytanie, ponieważ jest ono z zakresu moich zainteresowań i wciąż dążę do pogłębiania wiedzy w tej dziedzinie. Zatem udzielę odpowiedzi najlepiej jak potrafię.

Nieoczekiwane wydarzenie

Wyobraźmy sobie sytuację, że pracujesz, dajmy na to, jako przedstawiciel handlowy przedsiębiorstwa zajmującego się handlem artykułami biurowymi. Twoim celem jest podróżowanie od klienta do klienta oraz sprzedaż jak największej ilości arkuszy papieru, długopisów, spinaczy, tuszu do drukarek itp. rzeczy. Posiadasz służbowy samochód, telefon oraz laptop.

Pracujesz od poniedziałku do piątku po 10 godzin dziennie, a wynagradzany jesteś w systemie prowizyjnym, tak, że możesz – jeżeli jest dobry okres – zarobić nawet do 3-4 tys. złotych miesięcznie na czysto. Jak na polskie warunki to całkiem przyzwoita suma.

Rynek ma zawsze rację

Jednak rynek bywa kapryśny, a postęp technologiczny idzie cały czas do przodu. Twoja firma notuje coraz większy spadek sprzedaży. Firmy wolą już faktury w formacie elektronicznym, zamiast papierowych, coraz więcej rzeczy dzieje się w komputerze, a nie na tradycyjnym papierze. Starasz się jak możesz, ale sprzedaż i tak spada. W końcu przychodzi taki moment, że Twój szef w celu redukcji kosztów musi kogoś zwolnić. Wybór, nie wiedzieć czemu, pada na Ciebie. Zostajesz zwolniony. I co wtedy robić? Zanim to nastąpi…

…zbuduj fundusz awaryjny!

Sytuacja trudna, zatem powinieneś pomyśleć o takim wydarzeniu już dzisiaj. Gdy nagle zabraknie Ci stałego dochodu, a Twój współmałżonek nie pracuje, mogą was czekać ciężkie chwile. Kilka miesięcy może minąć nim znajdziesz nową pracę. W tym celu, gdy już pracujesz, powinieneś pomyśleć o stworzeniu własnego funduszu awaryjnego.

Fundusz awaryjny (ang. emergency fund) to środki pieniężne, które pozwolą Ci na spokojne przeżycie bez stałej pracy, w ciągu minimum 3 miesięcy. Oczywiście możesz także stworzyć dłuższy fundusz np. do 6 miesięcy, ale jego budowa będzie już trudniejsza.