Jak wybrać kredyt gotówkowy?

W jaki sposób wybrać kredyt gotówkowy i ratalny? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że niskie oprocentowanie kredytu to często tylko chwyt marketingowy. Stosujące taką retorykę banki i pośrednicy finansowi zarabiają zazwyczaj na wysokich prowizjach.
Gdzie najlepiej wziąć kredyt gotówkowy?

Jeśli potrzebujesz kredytu to najłatwiej i zwykle najtaniej załatwisz go w banku, w którym posiadasz konto. Polecić można kredyt odnawialny dla posiadaczy kont. Odsetki płacić będziesz tylko od stanu zadłużenia, a nie pełnej kwoty kredytu. Każda wpłata obniża Twój dług. Ponadto zapłacisz niższą prowizję.

Co wybrać – kredyt gotówkowy czy ratalny?
Kredyt gotówkowy (zwany też pożyczką) jest o tyle atrakcyjny, że bank nie wnika, na co pójdą pieniądze. Wypłaca je i czeka na zwrot. Kredyt ratalny natomiast przekazywany jest przelewem np. na konto sklepu lub firmy turystycznej, której macie zapłacić za telewizor czy wycieczkę do Egiptu.

Ile pożyczyć pieniędzy i na jak długo?
Pożyczyć można całkiem dużo, nawet 100,000 zł. Wszystko zależy od Twoich zarobków oraz wydatków. Można ogólnie przyjąć, że jeśli posiadasz na swoim koncie oszczędności w wysokości np. 10000 – 20000 zł, a Twoje miesięczne wpływy na konto pomniejszone o wydatki nie są niższe niż 1500 zł to możesz spokojnie liczyć na 70000 – 80000 zł pożyczki gotówkowej. Niekiedy bank może kredytować 100%, a czasami 80-90% wartości towaru, który chcesz zakupić. Termin pożyczki może wynieść nawet pięć lat, a im jest dłuższy, tym większe będzie oprocentowanie.

Jakie są zabezpieczenia kredytu gotówkowego?
Przy niższych sumach pożyczki wystarczy po prostu podpisać weksel. Przy wyższych kwotach mogą być potrzebni żyranci. Inne warunki jakie należy spełnić, aby ubiegać się o kredyt gotówkowy to posiadanie stałego miejsca pracy (bądź prowadzenie firmy) oraz przedstawienie zaświadczenia o wysokości zarobków.

jak wybrać kredyt gotówkowy najlepiejPożyczki lombardowe
Takie pożyczki to propozycja dla tych osób, które potrzebują gotówki, a np. nie chcą zrywać posiadanych lokat bankowych (by nie stracić oprocentowania) lub sprzedawać papierów wartościowych czy obligacji. Banki mogą pożyczyć pieniądze pod zastaw tych aktywów. Niestety na krótko i zwykle na raczej wysoki procent. Odsetki będą potrącane z góry od pożyczanej kwoty.

Pośrednicy
Ich przedstawiciele są niemal w każdym sklepie z dobrami trwałego użytku. Oferują kredyt bez większych formalności – przeważnie wystarczy zaświadczenie o zarobkach i dowód osobisty. Tyle, że prowizja od takich szybkich pieniędzy jest wyższa (6-9% zamiast 1-3%) niż w banku, choć oprocentowanie jest zbliżone. Skąd pośrednicy biorą pieniądze by udzielać takich pożyczek? Oczywiście z banków, tylko że pożyczają je hurtem, czyli dużo taniej niż przeciętny Kowalski.

Jak wybrać kredyt gotówkowy? Przede wszystkim nie daj się nabrać na niskie oprocentowanie. Pamiętaj, że banki zarabiają na prowizjach. Równie uważnie przyglądaj się też ofertom pośredników kredytowych.
Oprocentowanie efektywne, którym kuszą niektóre banki i pośrednicy, jest niższe od nominalnego rocznego. Często w reklamach podana jest wysokość rat miesięcznych – tu także żądaj podania oprocentowania nominalnego, bo tylko ono pozwala porównać oferty i wybrać tę najlepszą.

słowa kluczowe: w co zainwestować 20000, w co inwestować małe kwoty, obligacje hurtowe, jak zdobyć 1000 zł, jak zarobić tysiąc złotych, gdzie zainwestować 50000, jak zainwestować 50000 zł